طرز راه اندازي و نگهداري چيلر :

 اطمينان از درست کار کردن بادرسان‌ها

 

- تسمه‌ها به حد کافي محکم باشد.

- ياطاقان‌هاي بادبزن کويل روغن کاري شده باشد.

- جهت گردش درست باشد.

- اطمينان از جهت صحيح گردش پمپ جرياني آب سرد.

- با ولت متر اختلاف هر فاز برق ورودي به تابلو را اندازه گيري کنيد. بايد 380 ولت کامل باشد. پس از اطمينان از کليه قسمت‌هاي فوق، برج را روشن کنيد و پس از 15 دقيقه در صورتي که چراغ کنترل تابلوي برق چيلر روشن باشد، مي‌توانيد چيلر را روشن کنيد.

 

 

   حين کار چيلر به نکات زير توجه کنيد:

 

- درجه فشار زياد چيلر (رانش کمپرسور) بايد بين 200 تا 260 پوند باشد.

- در فشار کم چيلر (مکش کمپرسور) بايد بين 45 تا 75 پوند باشد.

- درجه فشار روغن حداقل 20 پوند بيشتر از درجه فشار مکش باشد.

- سطح شيشه نشان دهنده مايع مبرد بايد صاف و بدون حالت کف زدگي باشد.

- روغن داخل کمپرسور حدود سطح شيشه روغن نما باشد و اگر از سطح شيشه کم‌تر باشد روغن لازم را تامين کنيد.

 

 

   اشکالاتي که مانع راه اندازي چيلر مي شود:

 

درست کار نکردن برج خنک کننده :

رسوب يا گيج گرفتگي کندانسور (بالا رفتن فشار رانش) براي از بين بردن رسوبات حاصل در کندانسور، از پودر ضد گچ استفاده مي شود. مقدار ماده ضد گچ (کالکين) دي اسکلر براي هر تن ظرفيت چيلر معادل تبخير 5/1 کيلوگرم پيشنهاد مي‌شود. هر کيلو ماده ضد گچ را در 2 ليتر آب حل کنيد و در منبع مخصوص بريزيد و پس از بستن شيرهاي آب ورودي در برج و خروجي از کندانسور به وسيله‌ي پمپ به مدار کندانسور بفرستيد و مجددا محلول را اضافه کنيد و بايد عمل تا 48 ساعت تکرار شود.

 

درست کار نکردن مدار روغن چيلر (قطع کنترل فشار روغن)

 

سرد بودن داخل اواپراتور (کولر):

ترموستاتي که روي لوله آب سرد رفت ساختمان قرار داردبراي تهويه منازل و ادارات روي 45 درجه فارنهايت تنظيم مي شود و تا زماني که حرارت آب از 45 درجه بالاتر نرود، چيلر روشن نمي شود، مگر آنکه ترموستات خراب باشد.

 

نبودن برق سه فاز يا کم بودن ولتاژ برق:

(قطع کردن بي متال جريان برق) ابتدا از کامل بودن برق (سه فاز و 380 ولت) اطمينان بيابيد، کليد راه انداز چيلر را روي حالت خاموش قرار دهيد و شاسي بي متال را فشار دهيد، سپس چيلر را روشن کنيد.

 

قطع شدن فيوز جريان ضعيف در اثر اتصالات کوتاه يا کم بود ولتاژ برق.

اگر درجه حرارت آب داخل اوپراتور (کولر) از حد معمول (حدود 7 درجه سانتي گراد) به علت خرابي ترموستات يا پمپ جريان آب سرد يا هوا گرفتن پمپ آب کم‌تر شود، در اين صورت کنترل ضد يخ (انجماد) قطع خواهد کرد. در چنين شرايطي چيلر را خاموش کنيد و از روشن کردن حتي براي چند ثانيه نيز اکيدا خودداري فرماييد و پس از نرمال شدن جريان آب سرد و اطمينان از درستي ترموستات، نسبت به راه اندازي چيلر اقدام کنيد.

 

براي اين که چيلر مرتب کار کند، با توجه به نکات مورد اشاره و بدون دست کاري در کنترلرها، قبل از رفع عيب دستگاه را روشن نکنيد.